Plakat: Imate pravo dojiti svoje dijete. Bilo kada. Bilo gdje. U Zagrebu, dojenje je zakon! |
Nakon trećeg djeteta i ukupno 5.5 godina dojenja, nemam više nikakvog dvoumljenja oko dojenja u javnosti. Uvijek nastojim naći neko intimno mjesto, no ako ga i ne nađem nemam namjeru ne dojiti svoje dijete u javnosti. Ako će netko to negativno komentirati dobit će od mene jezikovu juhu.
Djecu treba dojiti. Ima majka koje to ne mogu i to je nesreća za dijete i za majku. Naravno da majka može birati želim li dojiti ili ne, no takva majka (ako može birati) prije odluke treba biti informirana o svim koristima za dijete i majku, i nedostacima koje nosi djetetu ne dojenje. Majčino mlijeko je živo. Adaptirana mlijeka i najboljih sastava nisu živa.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje isključivo dojenje svakog djeteta tijekom prvih 6 mjeseci, a nakon toga nastavak dojenja do druge godine ili dulje, koliko to dijete i majka žele, uz odgovarajuću dohranu. U praksi, do druge godine djetetova života nije lako izvedivo i majka treba biti uporna i odlučna. Na primjer, ja sam aktivna poslovna majka troje djece koja doji djevojčicu od dvije godine. Cijeloj obitelji idem na živce zbog toga, ne spavam, imam upale, dijete me gnjavi i navlači, iscrpljena sam i oni žele da prestanem. No ja još ne želim i moja djevojčica isto. Moje znanje i majčinski nagon stoje kao podrška i zato ne odustajem.
Dojenje nije uvijek lako. Prije pola godine imala sam velikih problema s dojenjem, tešku upalu dojke, zarazu s gljivicom roda Candida koja se nije povlačila. Krv, bol, iritacije, bolno dojenje, otvorene rane. I nisam odustala. Moja stav je bio da ću prestati dojiti kada ću ja biti spremna na to. Upornost se isplatila, savjet dermatologa i stomatologa me spasio. Majke, dojenje nije lako, može biti puno problema u početku te tokom razdoblja dojenja. Ne odustajte.
Za dojenje zatražite savjet i pomoć. Obratite se grupama za potporu dojenja u gradu u kojem živite.
Na facebooku potražite stranicu Dojenje je zakon - Grupa za potporu dojenja gdje stručnjaci odgovaraju na pitanja o dojenju.
Kod zdravstvenih problema pomoć zatražite u laktacijskoj ambulanti Kliničke bolnice Sveti Duh u Zagrebu (trebate uputnicu od svojeg liječnika).
Ovdje možete skinuti MALI SAVJETNIK ZA USPJEŠNO DOJENJE Hrvatske udruge grupa za uspješno dojenje i PRIRUČNIK ZA DOJENJE Udruge Dojenje je zakon.
Djetetu je vaša utroba dala život, a vaše mlijeko mu čuva zdravlje i psihu te ga hrani u prvim godinama života. Intimna veza se prekida s prestankom dojenja zato uživajte u svakom danom trenutku uz svoje dijete.
U prilogu se nalaze savjeti sa 3. simpozija o dojenju u organizaciji Hrvatske udruge grupa za potporu dojenja održanog 12.04.2019. godine u Zagrebu
Produžena profilaksa vitaminom K1.
Prof. dr.sc. Milan Stanojević na trećem Simpoziju o dojenju je naveo:
U Hrvatskoj treba preporučiti opću neselektivnu profilaksu kasne hemoragijske bolesti novorođenčeta vitaminom K na slijedeći način:
- Od 8 dana života do navršenih 12 tjedana primati 25 µg vitamin K1 i 400 IJ vitamin D3 peroralno jednom dnevno, sukladno preporukama Američke pedijatrijske akademije i drugih društva koja se odnose na primjenu vitamina D3 u sve dojenčadi ubrzo nakon rođenja.
- Dojenčad hranjena zamjenskim mlijekom treba nakon rođenja dobiti profikasu vitaminom K1, nakon čega u dojenačkom razdoblju ne iziskuje profilaktičku primjenu vitamin K.
BABYTOL D3+K1 A30 TWIST-OFF KAPSULE |
Važne činjenice o dojenju
- Prosječne potrebe djeteta, od prvog do 6 mjeseca starosti, su 750 do 800 ml tijekom 24 sata
- Ograničavanje broja i trajanja podoja najčešće rezultira nedovoljnim napredovanjem djeteta.
- Nije isto kada se dijete hrani izdojenim mlijekom ili ga siše iz dojke. Način konzumiranja mlijeka također utječe na njegovu kvalitetu.
- Mlijeko je izvor hrane i zaštita potomka !
- Dojenje razvija majčinske osjećaje i instinkt.
- Prirodi treba vjerovati i slijediti ju. Ona nas je stvorila tako savršenima i to treba iskoristiti.
- Žene s manjim dojkama imaju manji kapacitet skladištenja mlijeka i obično moraju dojiti češće.
Noćni podoji su između 0:00 i 5:00
- Važni su za uspostavu dojenja i održavanje laktacije.
- Dijete tada najčešće najviše pojede jer nema smetnji iz okoline.
- Ako dijete starije od 6 tjedana prestane tražiti noćne podoje, obavezno treba pratiti mokre pelene i prirast na težini.
- Noćni podoji se smanjuju i opet povećaju zbog skoka u rastu i razvoju djeteta.
Nema komentara:
Objavi komentar