Pecka vas jezik kada jedete pojedino voće ili povrće? |
Pričala mi prijateljica o kolegi koji se svaki put "opije kao majmun". Zadnji puta, kada su ga odveli na hitnu, posumnjali su u alergiju na alkohol, a drugi dan se sav osipao. Druga priča je od blagajnice u mojem dućanu koja mi se nedavno požalila na problem s jagodama. Njeno dijete je alergično na kupljene jagode ali nije na domaće iz vrta. U ovim pričama se skriva intoleracija na histamin, a ne alergija na hranu. Niste alergični na sir ako ne reagirate i na kravlje mlijeko. Intolerantni ste jer vam vjerojatno smeta histamin u siru. Za intoleranciju ima pomoći i nije nužno u potpunosti izbjegavati hranu koja je krivac. Kod alergije se takva hrana mora izbjegavati.
Osjećate nadutost, grčeve ili dobijete crvenilo po tijelu nakon konzumiranja fermentiranih sireva ili alkohola? |
Namirnice koje najčešće uzrokuju tegobe:
alkoholna pića (vino, pivo), sirevi, riba i morski plodovi, salame, povrće, voće, čokolada.
Nakon obroka koji sadrži namirnice bogate histaminom najčešće se javljaju uobičajeni simptomi poput:
- glavobolja, migrena ili vrtoglavica
- nadraženost sluznice nosa
- lupanje srca, visoki tlak
- astma, smetnje disanja
- želučano-crijevne tegobe
- promjene na koži, svrbež, osip
Intolerancija na histamin (Histamine Intolerance, HIT) je nealergijska preosjetljivost na hranu koja ne uključuje imunološki sustav. Približno 1% populacije ima HIT, a 80% ih je u srednjim godinama. Češće se javlja u žena. Također se pokazalo da neke osobe samo povremeno imaju simptome HIT-a. U liječenju tih smetnji najvažnije je prepoznavanje simptoma HIT-a, kao i praćenje unosa hrane te provođenje eliminacijske dijete.
Simptomi histaminske intolerancije se mogu manifestirati na brojnim organima kao što su gastrointestinalni sustav, pluća, koža, kardiovaskularni sustav i mozak, što ovisi o ekspresiji histaminskih receptora. Manifestacije HIT-a mogu biti različite.
- Kao dermatološke posljedice javljaju se svrbež, urtikarija, angiedem, osipi, dermatitis, egzem, pa čak i akne, rozaceja, psorijaza. U novije vrijeme sve više se dolazi do spoznaja o značenju HIT-a u bolesnika s atopijskim dermatitisom, u kojih je dokazana korist provođjenja dijete siromašne histaminom.
- Mogući gastrointestinalni problemi uključuju abdominalnu bol, napuhnutost, opstipaciju, proljev, vrijedove u ustima, gubitak apetita, mučninu, grčeve, probleme s tjelesnom težinom.
- Mogući su i neurološki problemi: vrtoglavica, glavobolja, migrena, omaglica, multipla skleroza. Mogu se javljati i psihološki problemi: anksioznost, autizam, depresija, umor, hiperaktivnost, letargija, mučnina, omaglica, panični napadaji, napetost.
- Javljaju se i respiratorni problemi: poteškoće disanja, astma, rinitis, sinusitis, suhi kašalj, začeplje- nost uha, šum u uhu.
Dijagnoza i liječenje
Čini se da HIT nastaje oštećenjem aktivnosti enzima diaminoksidaze (DAO) zbog gastrointestinalnih bolesti ili inhibicijom DAO, a u dijelu bolesnika dokazana je i genetska predispozicija.
Dijagnoza se postavlja razgovorom s liječnikom o osobnoj i obiteljskoj povijesti bolesti te alergijskim testovima na hranu da se isključe alergijski uzroci. Potrebna su barem 2 tipična simptoma intolerancije na histamin te uočavanje poboljšanja nakon dijete siromašne histaminom i antihistaminika. Vođenje dnevnika koristi u praćenju poboljšanja simptoma nakon takve dijete i pojavi intolerancija na histamin pri pogreškama u dijeti.
Uz preporučenu dijetu, bolesnici bi trebali izbjegavati
- alkohol i
- dugo-sazrijevajuću ili fermentiranu hranu (sirevi koji dozrijevaju, suhomesnati proizvodi, proi- zvodi s plijesni, itd),
- zatim hranu bogatu histaminom (špinat, rajčice)
- ili proizvode koji oslobađaju histamin (citrati).
Uz dijetu se mogu davati antihistaminici ali oni imaju slab utjecaj na aktivnost enzima DAO.
Prema nekim ispitivanjima uzimanje vitamina C i vitamina B6 može potaknuti histaminsku razgradnju i povećati aktivnosti DAO.
Zabilježeni su i pozitivni učinci mastocitnih stabilizatora i pankreatičnih enzima, osobito kod gastrointestinalnih simptoma.
U novije se vrijeme za nadoknadnu endogene DAO mogu koristiti peroralni DAO preparati poput DAOSIN kapsula.
Ovaj proizvod je namijenjen odraslim osobama, adolescentima i djeci (dobi od 5 godina i starijoj) prilikom konzumacije hrane bogate histaminom. 1-2 kapsule s malo tekućine neposredno prije obroka. Sadržaj kapsule ne smije se žvakati, već ju treba progutati cijelu.
Daosin kapsule - proizvod namijenjen odraslim osobama, adolescentima i djeci (dobi od 5 godina i starijoj) prilikom konzumacije hrane bogate histaminom. |
Izvor: Acta Med Croatica, 66 (2012) 375-381
Preuzeto sa: http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=153161
L. Lugović-Mihić, A. Šešerko, T. Duvančić, M. Šitum, j. Mihić
Intolerancija na histamin – koje su moguće posljedice na koži?
Nema komentara:
Objavi komentar