nedjelja, 30. lipnja 2019.

9 načina kako si pomoći kada se borite sa atopijskim dermatitisom

Atopijski dermatitis je veliki problem za roditelje oboljelog djeteta, za samo dijete i odrasle osobe koje se nose sa neželjenim obilježjima na koži. Postoje načini kako se može smanjiti učinak bolesti na kožu i poveća kvaliteta života, a razvoj bioloških lijekova obećava mogućnost izlječenja u budućnosti.
Opisat ću ukratko što je atopijski dermatitis. To su upalne promjene na koži u obliku suhe kože i crvenila, praćene svrbežom, a do njih dolazi zbog poremećaja u koži. Stvara se premalo ceramida koji štiti kožu od gubitka vode i vanjskog utjecaja, a upalni procesi uzrokuju svrbež.

Dojenče koje se bori sa svrbežom zbog atopijskog dermatitisa 
https://www.aaaai.org/
Koža je barijera, zapravo naš štit od stranih napadača (bakterije, virusi, gljivice), alergena i vanjskih utjecaja, a kod atopijskog dermatitisa taj štit je slabo djelotvoran. Svrbež pogoršava situaciju jer češanjem se dodatno oštećuje koža. Nastaju otvorne rane koje su podložne infekcijama. Nemaju svi oboljeli isti izgled promjena na koži, one mogu biti male do jako velike i trajne. 
Dječak sa jako teškim oblikom atopijskog dermatitisa, članak o njenu na linku:
https://www.dailymail.co.uk/health/article-3159036/Please-let-die-begs-boy-5-eczema-severe-barely-sleep-walk.html

Sklonost atopijskom dermatitisu se nasljeđuje kao oblik poremećaja imunosnog sustava kojeg kasnije u životu može, ali ne mora, slijediti alergija na hranu, alergija na alergene u zraku, astma. Atopijski dermatitis može se pojaviti već u prvim mjesecima života, a najviše je oboljelih u starosti do 3 godine. Najgore je što se on povuče pa se jave pogoršanja bolesti, na primjer kod stresnih situacija kao prilikom ulaska djeteta u pubertet ili prilikom izlaganja iritansima (klor u bazenima).

9 načina kako si možete pomoći:

1. Svakodnevna dobra higijena i njega kože


2. Izbjegavanje mogućih uzroka pogoršanja 

  •  vunu i sintetiku, perje, prašinu
  • namirnice koje izazivaju iritaciju (citrusno voće, rajčica)
  • zadimljene prostore
  • visoka temperatura okoline pojačava znojenje i svrbež, a suhi zrak isušuje kožu.

3. Povoljan učinak na bolest:  Boravak na moru, kupanje u morskoj vodi, kao i umjereno izlaganje suncu.

4. Prije kupanja u bazenu nanijeti emolijens za zaštitu od lošeg djelovanja klora na kožu

5. Nositi pamučnu odjeću
Primjer pidžame od pamuka koji sprečava noćno češanje, jer se noću pogoršava svrbež. https://www.eczemaclothing.com/eczema-nightwear
6. Malu djecu testirati na alergene iz hrane.
Alergeni iz hrane i inhalatorni alergeni, gljive, bakterije i virusi  mogu dovesti do pogoršanja kožnih promjena. U što većoj mjeri izbjegavati potvrđene alergene.

7. Lijekovi koje propiše liječnik : Lokalni kortikosteroidi, imunomodulatori, lokalni antibiotici, antihistaminici (slabo djeluju jer nije samo histamin koji uzrokuje svrbež), UV svjetlo, sistemski imunosupresivi i najnovije mogućnosti - određeni biološki lijekovi.

8. Zatražiti psihološku pomoć za oboljelog ako atopijski dermatitis potraje do školske dobi. Takva djeca  mogu biti maltretirana od svojih vršnjaka jer imaju vidljive kožne promjene, pate od manjka samopouzdanja, zatvaraju se u sebe, postanu sklona samoozljeđivanju. Roditelji i oboljele odrasle osobe moraju aktivno raditi na psihološkoj stabilnosti jednako kao i na smanjivanju posljedica atopijskog dermatitisa na koži.


Uz dobar režim kupanja, hidratacije i lijekova na recept (ako je potrebno), možete pomoći svom djetetu da bude ugodnije
National Eczema Association
Svrbež se pojačava noću, djeca se bude, pa roditelji i djeca budu iscrpljeni i neispavani.
https://nationaleczema.org/eczema/

Atopijski dermatitis nije zarazan!
https://nationaleczema.org/eczema/
9. Biološki lijekovi – budućnost u tretiranju atopijskog dermatitisa. 
U Hrvatskoj je trenutno (2019.) registriran dupilumab, koji je sadrži protutijela interleukin IL-4 receptora koja inhibiraju upalne procese u koži, smanjuju upalu i svrbež. Koristi se za liječenje umjerenog do teškog atopijskog dermatitisa u odraslih bolesnika. Liječenje trebaju započeti zdravstveni radnici koji imaju iskustvo u dijagnosticiranju i liječenju atopijskog dermatitisa.


Zaključno,  atopijski dermatitis je vrlo teška bolest koju za koju se trebate obratiti timu zdravstvenih djelatnika (pedijatar, liječnici specijalisti, psiholozi, medicinske sestre, ljekarnici). Uz osnovno liječenje promjena na koži treba prepoznati važnost tretiranja i socijalne izolacije, anksioznosti, nesanice zbog svrbeža i alergene koji uzrokuju pogoršanje bolesti.


Dodatan izvor informacija:
https://nationaleczema.org/eczema/
10 savjeta kako smanjiti svrbež

Nema komentara:

Objavi komentar

Što napraviti za sprečavanje i smanjenje gubitka kose?

Velika većina ljudi teži za zdravom i bujnom kosom. Ispadanje kose i njeno prorjeđivanje je uznemirujući problem koji utječe na samopouzdanj...