Nakon iscrpljujućih pretraga postavili su vama ili vašem djetetu dijagnozu – alergija na mlijeko ili jaje ili kikiriki ili koju drugu hranu. I kako sada dalje?
Kod alergije na hranu treba čitati deklaracije na hrani |
I ja sam bila u istoj situaciji kada je moj sin Tin imao 6 mjeseci. Postavili su mu dijagnozu alergije na proteine kravljeg mlijeka uz uputu izbjegavanje mlijeka i mliječnih proizvoda. Godinu dana nisam znala s čime ga hraniti. Prehrana se svela na voće, povrće, jaja i meso. Problemi su se stvarali u situacijama koje su bile van naše svakodnevne rutine, na šetnji subotom ujutro u gradu, na putovanjima, u restoranima. Nisam mogla kupiti pecivo u pekarni kada je iznenada ogladnio, u restoranu nisam znala što naručiti da ne sadrži tragove mlijeka. Tina sam dojila do njegove druge godine pa nisam uvodila posebne hidrolizirane mliječne formule. Za kuhanje sam odabrala obogačeno zobeno mlijeko koje i danas redovito koristimo.
Tin je u svojih 7 godina u više navrata zbog konzumacije vrlo male količine kravljeg mlijeka razvio anafilaksiju od koje se mogao ugušiti i umrijeti. Spašavali smo ga injekcijama adrenalina koje uvijek ima uz sebe. Tin ima najrjeđi oblik alergije na kravlje mlijeko koja ga životno ugrožava no u većini slučajeva djeca prerastu alergije na hranu do 7 godine života. Tin je i tu bio iznimka i njemu se alergija sa 7 godina pogoršala. Tada je napokon krenuo sa oralnom imunoterapijom na dječjoj bolnici Srebrnjak kod izv.prof.dr.sc. Mirjana Turkalj dr.med.
Tin par trenutaka prije razvijanja anafilaksije na proteine kravljeg mlijeka |
Što trebate znati ako se borite s alergijom na hranu?
- Pojam alergija označava različite oblike preosjetljivosti organizma
- Broj alergičnih osoba sve je veći, a na njega utječe više čimbenika koje možete mijenjati. Nemojte pušiti u trudnoći niti djecu izlagati duhanskom dimu jer dokazano izaziva astmu. Jedite što više bio certificirane hrane koja ne sadrži pesticide, antibiotike i druge zdravlju škodljive tvari. Provodite puno vremena na svježem zraku u prirodi. Jedite svu hranu osim one na koje ste alergični.
- Najčešci alergeni u hrani su
- žitarice koje sadrže gluten i njihovi proizvodi,
- ribe, rakovi, školjke i ostali mekušci te njihovi proizvodi,
- jaja i proizvodi od jaja,
- kikiriki i orašasto voće,
- soja ,
- mlijeko i mliječni proizvodi - Treba obavezno čitati deklaracije na prehrambenim proizvodima.
Označavanje alergena u hrani:
- 12 osnovnih alergena, moraju biti prema zakonu istaknuti na pakiranju podebljanim ili povećanim slovima prema.
- Navod „Može sadržavati tragove“ navodi se kao posljedica procjene rizika koji je prisutan u proizvodnji, zbog moguće kontaminacije u tvornici ili prije ulaska u proizvodni lanac. Taj navod mora imati svaki proizvod koji može doći u toku proizvodnje u kontakt s mlijekom, ali ga ne sadrži u sastavu. Navod štiti proizvođača koji, ako nije kvalitetan, ne pazi na onečišćenja na linijama pa proizvod i može sadržavati mlijeko (dogodilo nam se s njokima 2. klase) - Zamjensko mlijeko treba imati dobar nutritivan sastav, a ne samo ugljikohidrate.
- Kada proizvod nema naveden sastav, kao na primjer peciva, tražite od prodavača da vam ga pročita.
- U restoranima trebate najaviti alergiju na hranu i jako dobro objasniti što to znači. Ljudi nisu upoznati s tim pojmom i smatraju da, ako ne smijete mlijeko, možete na primjer vrhnje ili sir. Tin je jednom nastradao jer su u restoranu tvrdili da u hrani nema mlijeka, a sve su radili na svinjskoj masti u kojoj je bilo mlijeka.
- Ne očekujte da poznanici shvaćaju ozbiljnost alergije na hranu, trebate im jasno ispričati i objasniti rizike. Mojeg Tina su susjedi nahranili pljeskavicom po kojoj je kapao sir i završili smo na hitnoj.
- Vrtiće, škole, igraonice i ostale obrazovno sportske ustanove informirajte o djetetovim alergijama na hranu te izradite upute kako da postupaju s vašim djetetom. Za škole se obratite liječniku školske medicine za pomoć.
- Uvijek imajte lijekove za prvu pomoć uz sebe!
- Informirajte se o mogućnostima liječenja imunoterapijom kod svojeg liječnika ili specijalista.
Ovdje je link za više informacija iz brošure Alergije podrijeklom iz hrane.
Plakat za prvašiće |
Nema komentara:
Objavi komentar